Elazığ’da Kadın tutsaklar açlık grevinde!

Elazığ T Tipi Hapishanesinde kalmakta olan devrimci kadın tutsakların baskı, işkence ve hak gasplarına karşı 1 Kasım’dan itibaren açlık grevinde oldukları öğrenildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER MERKEZİ(08.11.2017)-Elazığ T Tipi hapishanesinde devrimci tutsaklara yönelik tecrit, baskı, hak gaspları ve işkence artarak sistematik bir biçimde devam ediyor. Nazi kamplarını aratmayan uygulamaların yaşandığı Elazığ T Tipi hapishanesinde devrimci tutsaklara sistematik olarak baskı ve işkence yapılarak en insani hakları dahi keyfi biçimde gasp edilerek engellenmektedir.

Elazığ T Tipi hapishanesinde kalmakta olan SMF’li kadın tutsakların ailelerinden edindiğimiz son bilgiler doğrultusunda kadın tutsaklara gardiyanlar tarafından saldırı düzenlenerek işkence yapıldığı belirtildi. Saldırı ve hak gasplarını protesto etmek için kadın tutsakların 1 Kasım’dan itibaren açlık grevinde oldukları belirtildi. Ağır tecrit koşullarından dolayı aylardır iletişim kurulamayan, aile, avukat ve telefon görüşüne çıkarılmayan tutsaklara birde mektup cezaları uygulamaktadır. Böylece tutsaklarla dışarının bütün iletişimi koparılmak istenmektedir.

Elazığ T Tipi Kadın koğuşunda kalmakta olan kadın tutsakların aileleri yakınlarının yaşamlarından ciddi derecede endişe ettiklerini ve demokratik kamuoyunu Elazığ T Tipi başta olmak üzere bütün hapishanelerdeki tutsaklara yönelik tecrit, baskı ve işkenceye karşı duyarlı olmaya ve ses çıkarmaya çağrı yaptılar. Ayrıca aileler başta TBMM Cezaevleri araştırma komisyonu olmak üzere bütün ilgili makam ve kurumları hapishanelerde yaşanlar noktasında sorumlu davranmaya ve Elazığ T Tipi hapishanesi yönetimi ve Adalet Bakanlığı ile görüşerek yakınlarına yönelik uygulanan bası ve hak gasplarının bir an önce sona ermesini bildirdiler.

Kaynak: halkingunlugu1.org