Kerestecioğlu’ndan Anaokulundaki Cinsiyetçi Oyunla İlgili Önerge

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul’daki anaokulunda oynatılan cinsiyetçi oyun ile ilgili soru önergesi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergede “Çocuklara cinsiyetçi, gerici, ayrıştırıcı ve rol biçici bir oyunu oynatan öğretmenler hakkında idari ve yasal bir işlem başlatılmış mıdır?” diye sordu.

“Anadolu kültüründen örnek” dediler

 

* Fotoğraf: Evrensel

İstanbul Kartal’da bulunan Kartal Özel Çınar Çocuk Anaokulu’ndaki kız öğrencilerin oğlan öğrencilerin ayaklarını yıkadığı tiyatro gösterisi, Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberi  ile gündeme gelmişti.

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberinde Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkilinin inceleme başlatıldığına dair ifadeleri aktarıldı:

“Konuyu araştırıyoruz. Ne olduğunu bilmiyoruz. Bu bir tiyatro gösterisi mi, hangi amaçla onaylanmış, hepsini araştıracağız. Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı bir durum varsa gerekli işlemler yapılacak.”

Kartal Özel Çınar Anaokulu’nun avukatı Abdullah Emre Okur ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Yerli malı haftası nedeniyle tiyatro gösterisi düzenleniyor. Anadolu’nun kültür öğelerine yer veriliyor. Yörük hayatı canlandırılıyor ve imece usulü anlatılıyor. Oyunda kız çocuklarının aşağılanması söz konusu değil” diye konuştu.

Okul öncesinde toplumsal cinsiyet rolleri

Kerestecioğlu, Milli Eğitim Bakanına yönelttiği soru önergesinde “Geleneksel kadınlık rollerini İslami kurallar ile meşrulaştırmaya çalışan Bakanlığınız, toplumsal cinsiyet rollerini sürdürerek, ders kitaplarıyla, oyunlarla, öğretmenlerin söylem ve tutumlarıyla ve aile yaşamını kutsayan ve kadını yok sayan politikalarla kadına ve çocuklara yönelik şiddetin artmasına ve kadın cinayetlerinin meşrulaştırılmasına zemin hazırlamaktadır” dedi.

Önergede anaokulu idaresi ve oyunu oynatan öğretmenler hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Kerestecioğlu ayrıca cinsiyetçi politikaların erkek şiddetini arttırdığına dikkat çekerek bakanlığın bu tür uygulamalara desteğini, okul öncesi eğitimde çocuklara toplumsal cinsiyet rollerini yükleyen yönlendirmeleri kaldırmak için girişimlerini de sordu. (BK)

BIANET