Mor Çatı’dan 6284 sayılı yasa için kampanya: ‘Karar aldım’

 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 6284 sayılı Kanun kapsamında kadınların haklarının bilirliğinin artırmak ve kanunun uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla “Karar aldım” kampanyası başlatıyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kadınların 6284 sayılı Kanun kapsamında alacağı destek, kanun kapsamındaki haklarının bilinirliğini artırmak ve kanunun nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla “Karar Aldım Kampanyası” başlatıyor. Kadınlar için şiddeti hayatlarından uzaklaştırmak kolay verilebilen bir karar olmadığının altını çizen Vakıf, kadınların eş, sevgili, baba, erkek kardeş gibi yakınlarından gördükleri şiddet sonucu failleri hayatlarından çıkarma kararı aldıklarında onları güçlendirecek destek mekanizmalarının varlığının hayati önem taşıdığını belirtti.

‘Kadın dayanışması ile güçleniyoruz’

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadelede en önemli mekanizmalardan biri  olan 6284 sayılı  Kanunu’n kadınların hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı,  kanunun kadınlar için yaşamsal önemini vurgulamak, tüm kadınların 6284 sayılı Kanun kapsamındaki haklarının bilinirliğini artırmak ve kanunun nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla “Karar Aldım Kampanyası” başlatacaklarını duyurdu. Sosyal medyadan duyurulan kampanyada ” Daha çok kadının şiddeti hayatlarından uzaklaştırma kararı alabilmesi için kadın dayanışması ile güçleniyoruz” çağrısında bulundu.

kaynak: jinnews1.com

gazetepatika8.com