Dünya Kadın Emeğiyle Özgürleşecek/Avrupa’da 8 Mart Etkinlikleri

Avrupa’da faliyetlerine devam eden Avrupa Demokratik Kadın Hareketi her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleriyle alanlarda yerini aldı. “Dünya Kadın Emeğiyle Özgürleşecek” şiarıyla faaliyetleri örgütleyen ADKH, panel, yürüyüş, miting ve kültürel etkinliklerde yer alarak kadınların kurtuluşu mücadelesinin, 8 Mart’ın direngen kadınlarının bıraktığı yerden devam ettirildiğini ve bundan sonrada devam edeceğini belirtti. Çeşitli kadın hareketleriyle bir araya gelerek kadın mücadelesinin ortaklaşarak ivme kazandığını ve bundan sonrasında bu birlikteliklerin devam ettirilmesinin önemli olduğu vurgusu yapıldı.

Esas olarak 8 Mart’ta genel grev olarak örgütlenen Emekçi Kadınlar günü, kimi kentlerde  miting ve yürüyüşler şeklinde  örgütlendi. Bir çok ülkede olduğu gibi kadın grevlerinin işlendiği  mitingler de   konuşmalar, sloganlar, müzik, dans ve kısa tiyatro gösterileri düzenlendi. Bu arada Hanau’da aşırı sağcı terörün kurbanlarının anısına öfke ve keder de gözlerden kaçmıyordu. Irkçılığa ve sağcı politikalara karşı “ Irkçı, sağcı partiler kapatılsın” talebi dile getirildi.  Ve yine ‘dünyayı daha adil hale getirmek için birlikte bir fark yaratabileceğimizi umuyoruz mesajını vermek için bir aradayız, gücünüz bize yetmez!’ mesajı etkileyiciydi.

Kadınların yaratıcılığının  hakim olduğu sokaklarda   şehirlere göre farklı kadın kitleleri, iklim aktivistleri, anti-faşist, anti-kapitalist, anti- ırkçı gruplarla eylemler gerçekleşti .Bazı şehirlerde polis ile kadın aktivistler arasında gerginlik yaşandı

Ludwigsburg 7 Mart’ta yapılan yürüyüşte Las tesis isyan dansından sonra, Türkiye’den mitinge katılan HDP millet vekili Meral Danış Beştaş kısa konuşmasında Gülistan Dokun’un 63 gündür kayıp olduğunu dile getirdi. Dünya emekçi kadınlar günü  8 Mart Pazar günü  Ludwigsburg AKM de yapılan panelle devam etti. Açılış konuşması ve 8 Mart’ın tarihini anlatan sinevizyonun ardından ADKH temsilcisinin dünya genelinde kadın hareketi sunumu  ilgi ile izlendi. Etkinlik ADKH ve  LBAKM korosu ve müzisyen arkadaşların müzik dinletisiyle sonlandı.

8 Mart etkinlikleri ile dünya üzerinde artan yoksulluk, bitmek bilmeyen şiddet, savaşlar ve göç olgularının kadının yaşamı üzerindeki yıkımları ama bunun yanısıra yükselen kadın direnişinden feyz alınması gerektiği mesajı yinelenerek, kadınlar mücadeleyi büyütme kararı aldılar.

 

 

 

 

 

Share