Covid-19+Erkek egemen zihniyet salgını


Covid-19 salgını ve yaşamın eve doğru daralması sonrası dünya çapında ve Avrupa’da kadına yönelik şiddet katmerlenmeye başladı.

Bu sürece müdahale, bilinçli yürütücüsü olma perspektifi ile kuruluşunu deklare eden Avrupa Kadın Platformunun ön gündemi en zorda olan mülteci kadın ve çocuklardı. Avrupa Kadın Dayanışması şiddete uğrayan kadınların kendilerine ulaşmasını ve bu konuda da çekim merkezi olmayı hedefliyor.

Bu gün çalışmanın startı ile bazı ülke ve şehirlerde ortak, bazılarında tek tek bileşenler olarak afiş çalışmaları ve sokakta gösteriler mülteci kadınların sesi olmaya çalışmanın anlamlı adımlarıydı. Yapılan çalışmalarda afişleri sırtına asarak bisikletle dolaşmak gibi yaratıcı yöntemler de geliştirildi.

Paris’te göçmenler ve mültecilerin yoğun yaşadığı Paris 95. bölge, göçmenlerin kaldığı Haym denilen evlerin olduğu yerler, Almanya’nın Mannheim, Hollanda’da nın bazı şehirleri, Avusturya’nın başkenti Viyana mülteci kadın ve çocukların sesi olmak için yapılan etkinlik ve eylemlere tanık oldu.

Viyana

Avusturya Kadın Dayanışması ilk etkinliğini 10. Viyana’da gerçekleştirdi. “Mülteci kadınların yaşadığı şiddete karşı resmi kurumlar harekete geçsin” “Mülteci kadın ve çocuklara oturum hakkı verilsin” “Toplu yaşanan kamplarda hijyen sağlansın, hijyen malzemeleri mültecilere ücretsiz dağıtılsın” talepleri dövizlerle duyurulmaya çalışıldı. Şehri merkezindeki eylem orada bulunanların ilgisini çekti.

Eylem etkinlik ve faaliyetlerimiz zenginleşerek devam edecektir.

 Kaynak: www.yasanacakdunya.org
Share

Yorumlar kapalı.