Uluslararası militanlar kadın hareketlerinin dünyanın tüm hükümetlerinden talepleri

World Women’s Conference of grassroots women
Continental Coordinators
April 2020

 

                    Korona- Pandemi
Korunma talep ediyoruz- Acil durum değil, özgür bir dünya istiyoruz!
Bugünün acil sorunları biz kadınlar olmadan çözülemez. Kadınlar olarak tüm insanlık için yaşamaya değer bir gelecek mücadelesinde birleşiyoruz. Yönetilme şeklimize katılmıyoruz. Geçmişten öğrendik. 2008 dünya ekonomik ve mali krizi bankalara kar getirirken, krizin yükü işçilere, kadınlara ve ailelere yüklendi. Bu uluslararası çağrı ile yükseliyoruz. Bu krizleri biz her gün yönetiyoruz. Hükümetler ve tekellere taleplerimizi ilan ediyoruz. ŞİMDİ!
Corona salgını ülkelerimize ve kıtalarımıza yayılıyor. Hali hazırda dünya çapında 100.000’den fazla insanı öldü. Bu kayıplardan dolayı üzgünüz ve ailelerin acısını paylaşıyoruz. Neden bu kadar insan ölmek zorunda kaldı? Çünkü kapitalizm dünya çapında bir sağlık krizi yarattı ve sağlık sistemleri çöküyor. Doktorlar, hemşireler ve hasta bakıcılar için koruyucu ekipman eksikliği var. Nüfusu koruma eksikliği var. Yaşlı, hasta ve fakir insanlar tedavi edilmiyor. Bu bir skandal. Zengin sanayi ülkeleri için korkunç olan şey, mülteciler ve Orta-Doğu, Afrika, Asya, Latin Amerika’nın fakir ülkeleri içinse bir felakettir. İnsanı merkezine alan bir sağlık sistemi için savaşıyoruz.
Kapitalist kâr ekonomisi, insanlardan önce kârlarını düşündükleri için suçludur. Bir yanda virüsün yayılması temasın kesilmesiyle yavaşlatılacaktır denilerek, dünya çapında yasaklar ve sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, diğer yanda endüstriyel tesislerde ve tekstil fabrikaların da işçiler birbirine çok yakın çalışmaya devam etmek zorundalar.
Dünya çapında taleplerimiz:
Tekstil endüstrisindeki ve endüstriyel tesislerdeki işçilerin kapsamlı korunması, işten çıkarılma yasağı, tesisin kapatılması durumunda ücretlerin sürekli ödenmesi, maaşların artırılması ve tam ücret telafisi ile çalışma saatlerinin azaltılması!
• Doktorlar ve hemşireler için etkili koruyucu kıyafetler!
• Yaşadığımız mahallelerde yaşayan herkesin ücretsiz ve toplu testi! • Tıbbi altyapının derhal genişletilmesi!
• Hemşirelik sektöründe yeni iş ve stajyerliklerin oluşturulması!
• Koruyucu maskelerin ve dezenfektanların serbest dağılımı!
• Hastalar için ücretsiz bakım ve ilaç!
• Bunun için para büyük şirketlerden ve devasa askeri bütçelerden alınmalıdır!

Ülkeleri bir salgına hazırlamak için “simülasyon oyunları” denilen şey uzun zamandır mevcut olsa da, dünyadaki hiçbir hükümet uygun önlemleri almamıştır. Tüm hükümetler yanlış bilgilendiriliyor, hatta bazıları salgını ciddi sonuçlarla küçümsüyor. Koruyucu ekipmanı ulusal bencillikle çalarak, kendi insanlarını korumasız bırakan ve saf kar için koruyucu ekipman ihraç eden veya fakir ülkelerden kaçak bakıcılar getirenleri kınıyoruz. Tüm insanlar için dünya çapında koordine biçimde aşıların, ilaçların araştırılmasını ve geliştirilmesini talep ediyoruz! Kalifiye eleman ayrımı yapmadan!
Mevcut kriz emekçilerin, ulus ötesi bir dayanışmasını gösteriyor. Yaratıcılığı ve cesareti ortaya çıkarıyor. Kadınlar dünya çapında bu günlük kriz yaşamının merkezindedir: hizmet sektöründe, ticarette, ailelerde. Yaşam için her türlü fedakarlığa hazırız, sağlığımız için gerekli önlemleri destekliyoruz, ancak bu çabalarımızın, haklarımızı ve özgürlüklerimizi sömürmesinden dolayı da öfkeliyiz. Ordu ve polisin devlet şiddeti uygulayarak, tutuklama tehditleri ve uyarılar yerine geniş bilgilendirme kampanyaları talep ediyoruz! Zor kazanılmış haklarımızın alınmasına izin vermeyeceğiz! Acil duruma hayır! Bu önlemleri kınıyoruz!
Sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Afrika, Asya, Latin Amerika’daki kadınlar artık mallarını satamaz hale geldiler, paraları yok, yiyecekleri yok – kıtlık dünyanın yoksulluk bölgelerindeki insanları tehdit ediyor. Göçmen kadınlar ve mülteciler dünya çapında özellikle etkilenmektedir. Günlük işçiler ve göçmen işçiler genellikle evlerinden uzakta olan illerde çalışmak zorundalar. Fabrika sahipleri onları ücret ödemeden sokaklara attılar ve açlıktan ölüyorlar. Polis ve ordu çoğu zaman acımasız. Çiftçiler artık ürünlerini satamıyorlar.
Taleplerimiz:
– Gündelik işçiler, göçmen ve geçici işçiler ve küçük tüccarlar için finansal güvenlik! – Tarım ürünlerinin hükümetler tarafından kabulü ve dağıtımı!
– Şehirlerde ve kırsal alanlarda yoksul ailelere ücretsiz yiyecek dağıtımı!
– Her ev için akan temiz su!
– En savunmasız kişiler için kapsamlı önlemler: mülteciler, yoksullar, evsizler! – Mülteci kamplarının kapatılması ve güvenli barınma sağlanması!
– Bölücülük yaratan ırkçı girişimlere karşı savaşın!
Bu önlemleri kınıyoruz!
Nüfusun çoğunluğu için, sokağa çıkma yasağı aslında küçük bir alanda birlikte yaşamak anlamına gelir, mola veya kişisel geri çekilme için neredeyse hiç fırsat yoktur. Okul yok, anaokulu yok, iş yok. Bu durum kadınlara ve çocuklara yönelik aile içi şiddeti arttırır. Kadınlar, kendi ihtiyaçlarına dikkat etmeden tüm aile üyelerinin zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığına dikkat ederler.
Taleplerimiz:
– Tüm tahliye ve hacizlerin yasaklanması
– Gecikmiş kira durumunda kiracıya fesih ihbarı verilmesinin yasaklanması!
-Çocuklar ve yaşlılar için devlet yardımı, sıcak yemek ve acil bakım!
– Okulların kapanması durumunda çocuklar için öğretim ve öğrenim materyalleri yardımı! – Şiddet mağdurları için medyada bilgi!
-Şiddet mağdurlarının konaklaması için yardım ve oda sağlanması! – Cinsiyete özgü şiddeti yasadışı ilan etmek için ağları kullanın!
Dünya kadınları, korona krizi tarihi ve zor bir süreç vebizler de buna tarihsel bir adımla yanıt veriyoruz. Kıtalar arasında bu çağrı ve bu talepler üzerinde anlaştık. Corona krizi sistemik bir krizi

ortaya çıkarıyor. Kapitalizm bize onurlu bir yaşam sağlayamaz. Bu nedenle meseleleri kendi ellerimize alıyoruz. Bugün bir kez daha görebiliyoruz ki kadınlar sistem için “gerekli”.
Ve bu farkındalık bize taleplerimiz için mücadele etme gücü veriyor. Bu nedenle, daha önce başlattığımız uluslararası işbirliğini daha da yükseltmeliyiz:
-Birbirimizle dayanışmamızı güçlendiriyor ve uluslararası bir hareket olarak ideolojik farklılıklarımızla birlikte faaliyetlerimizi koordine ediyoruz.
– “Gürültü gösterileri” gibi mücadele biçimlerini paylaşıyoruz, çömleklere vurma ve yenilerini bulma.
– Fakir ülkeler için borçların hafifletilmesi gerekmektedir.
– İktidar tekelleri krizi ödemek zorundadır geniş kitleler değil. Bu özel bir vergi ile yapılabilir. -Daha iyi çalışma koşulları ve daha yüksek ücretler için savaşmalıyız.
Kendimizi organize ederek ancak sendikalarda, mahallelerde, kadın derneklerinde bir güç haline gelebiliriz. Ayrıca, bu yıl 10. yılını kutlayan anti-emperyalist örgüt, Uluslararası Kadınlar İttifakı’nın kurulmasını destekliyoruz. Dünya kadın hareketinin kökü olan Dünya Kadın Konferansı’nın güçlendir. 2021’in sonunda Tunus’taki yapılacak olan Dünya Kadınlar Konferansı bunun için harika bir fırsat .

 
Bir zeytin ağacı gibi olalım

Yeryüzüne kök salmış
Güçlü ve Güneşe uzanan
Kimse ve hiçbir şey bizi kıramaz!

İmzalayan hareketler;

Signatories of the International Call of the militant womens movement’s

Status: 11.5.20 – further signatories possible:
* Sharmistha Choudhury, All India Revolutionary Women’s Organisation (AIRWO)
* Cecilia Jaramillo Jaramillo, ECUADOR
* Executive Committe of the International Women’s Alliance
* Vilma Silva Jaimes Präsidente de Micaela Bastidas, Peru
* República Bolivariana de Venezuela
* Judith López Guevara, Frente de Mujeres Argelia Velázquez Carrizales, Venezuela
* Dionys Rivas, Frente de Mujeres Argelia Velázquez Carrizales, Venezuela
* Selay Ghaffar, Spokesperson and Women’s Rights Activist, Solidarity Party of Afghanistan
* Sophie Ngalapi, World March of Women Tanzania,
* Sophie Ogutu, World March of Women Tanzania, World March of Women Kenya
* Betty Sharon, Executive Director, Collaboration of Women In Development-CWID, National Coordinator World March of Women Kenya
* Saloua Guiga, Member of FemWise-Africa (Women Peace and Security Committee of the African Union), Tunisia
* Women’s committee of PPDS Tunisia
* Million Rural women association, Tunisia
* Femmes du Maroc, Meriam, Keltoum, Btissam, Khadija, Fatima Zahra * las Kellys, Lanzarote
* Women of Bosnia / Partija Rada
* Songul und Gaby, Délégierte der 2. Weltfrauenkonferenz, France
* Platform Wereldvrouwen, Netherland
* Halinka Augustin, European coordinator of the World Women’s Conference
* Susanne Bader, European coordinator of the World Women’s Conference
* Frauenverband Courage, Germany
* Monika Gärtner-Engel, Main Coordinator of ICOR (International Coordination of Revolutionary Parties and Organizations), MLPD, Germany
* Martina Stalleicken, women’s political spokeswoman of the MLPD, Germany

* Menu Nilukshika De Silva, national coordinator of vikalpani national women’s federation; lecture of human health and environment, Sri Lanka
* Meral Çiçek, Chairwoman of Kurdish Women’s Relation Office (REPAK) * REFALAG Frauenorganisation auf Haîti
* Man Bahadur Lecturer in Anthropology, Central Department of Anthropology, Tribhuvan University, Kritipur, Editor-in-Chief, Dhaulagiri Journal of Sociology and Anthropology, Kathmandu, Nepal
* Mwambu Margaret Jane, Uganda
* Marie-Paula Logosu-teko, Coordinatrice de la Conférence Africaine des Femmes de la base

Share