Viyana da ADKH KOBANE Kurtuluş Gününü Selamladı!

 


Devrimci ve demokratik kitle örgütlerin örgütlediği “Kobane Kurtuluşunu ve direnişini selamlıyoruz“ yürüyüşüne Avrupa Demokratik Kadın Hareketi kendi bayraklarıyla katılarak Kobane direnişini selamladı.

Altı yıl yıl önce İŞİD, Suriye’de küçük bir kasaba olan Kobani’ye saldırdı. Bu saldırı süresince yüz otuz gün bir savaş yaşandı. Kobani halkının İŞİD barbarlığına karşı kendini savunma ve direnmesine dünyanın birçok yerinden de destek geldi.
Direnişe büyük bir destek ve kamuoyu oluşunca sınırda bir insani yardım koridoru oldu; yaralıların tedavi edilmesi gibi destekler de sunuldu ve bu da tarihe “Kobani Direnişi“ not olarak düştü. 1 Kasım 2014 günü, kadim Orta Doğu halklarını bataklığa çevirmek isteyenlerin son maşalarından İŞİD ilk kez yenilme ve gerileme durumunu burada yaşadı. Büyük bir kadın düşmanı da olan İŞİD’e karşı kadınların direnişi, kadının eşitlik, özgürlük ve mücadele tarihinde de sembol oldu. İşte, bugün, o günün yıl dönümüdür yani “1 Kasım Dünya Kobani’yle Dayanışma Günü”dür. Eğer İŞİD Kobani’de başarılı olsaydı bugün Türkiye de dahil, dünyanın birçok merkezi İŞİD’in barbar yüzüyle karşı karşıya kalmaya devam edecekti.

IMG_2163
Kobane’deki direnişe destek vermek için aralarında Nobel Barış Ödülü sahibi, insan hakları savunucusu Adolfo Perez Esquivel ve Amerikalı filozof ve dilbillimci Prof. Noam Chomsky’nin de aralarında olduğu dünya çapında tanınan çok sayıda kişinin çağrısı ile 1 Kasım Dünya Kobane günü ilan edilmişti. Bu doğrultuda dünyanın her yerinde ezilenler, devrimciler, komunistler, Kadın örgütleri, Kürtler ve dostları 1 Kasım günü her alan kendi özgülüne göre Kobane günü olarak kutluyor.
Bugün dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, Viyanada da 1 Kasım Kobane günü kutlandı. Saat 13 gibi, Viyana Resselpark’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, VTİD ve diğer dostları, günün önemi üzerine Almanca, Türkçe ve Kürdçe konuşmalar yapıldı. Ardından yürüyüşe geçilerek, sloganlar atıldı, açılan pankart ve yaplan coşkulu yürüyüşün ardından saat 16:30 gibi Hauptbahnhof’ta sonlandırıldı.

Share