KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ETKİNLİKLERİMİZ SÜRÜYOR

 

Stuttgart yerel mahkeme önünde, AKD birleşenleri; SKB, Yeni Kadın, YJK-E ve ADKH ( Avrupa Demokratik Kadın Hareketi), yaşadığımız kapitalist sistemin barındırdığı erkek egemenlikli zihniyetin, Kadına yönelik şiddetini ve kadınları öldürmelerini protesto etti.

Haziran 2020‘de kavga sonrası evden ayrılan Alje Shoyaje, evine yakın olan tren istasyonunda eşi tarafından defalarca bıçaklanarak ağır yaralandı. Yaralı olarak kaldırıldığı hastahanede 2 gün yaşam mücadelesi verdi, ancak ne yazıkki kurtarılamadı  

Alye Shoyaje 2015 yılında  eşi ve çocuklarıyla birlikte Afganistan’dan mülteci olarak  Almanya’ya gelmişti. Burda; sürekli eşi tarafından uygulanan ve bir türlü bitmek bilmeyen şiddete karşı çıkarak boşanmak istemişti. O’nunki de; öldürülen binlerce kız kardeşimizin yaşam mücadelelerine benzer.

Alye Shoyaje’nin katilinin duruşması vardı ve biz kadınların sesi olmaya çalışan kurumlar olarak bu cinayet karşısında sessiz kalamazdık. Bu davayı izlemeli ve tepkimizi dile getirmeli ve öfkemizi haykırmalıydık. Bu katil şahsında sistemin şiddetine karşı susmayacağımızı göstermeliydik. Mahkeme önünde yapılan eylem; AKD birleşenlerinin açıklamasıyla başladı. Couragın’da destekçi olarak katıldığı miting sonrasında, kadınlar toplu halde duruşmaya katıldı. Dava 22.12.2020 ertelendi. Biz kadınlar eşit, kar payı üzerinde kurulmayan bu sistemin değiştirilip, daha adil, daha güzel bir dünya yaratılıncaya kadar; din, ırk, dil ayrımı yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Özel mülkiyetin korunması amacıyla oluşturulan şiddet aygıtları (ordu, polis, mahkeme, cezaevleri, istihbarat örgütleri ve benzeri) eğitim sistemi, kültürel şekillendirme; sisteme egemen olan ve kadını kendi mülkü, „namusu” olarak gören erkeğin; kadını  „elinde tutmak”, „başkasına yar etmemek”, „terbiye etmek için” başvurduğu şiddet, kadın cinayetleri “kırım” noktasına kadar ulaşmıştır.

Bizler, ADKH olarak  şiddetle korunan kapitalist sistemin neden olduğu,  cinsiyetçi, ayrımcı ve kadınların  öldürülmelerine sessiz kalmayacağız. Almancada Feminizd diye adlandırdığımız patriarkal  egemen zihniyetin öldürdüğü kız kardeşlerimizin sesi olmaya devam edeceğiz!

 

 Yaşasın kadın mücadelesi!  

Yaşasın Kadın dayanışması!

 ADKH Stutgart

Share