İSVİÇRE 8 MART ETKİNLİGİ

Her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle dünyanın bir çok yerinde yapılan 8 mart eylemlikleri bu yılda dünyanın bir cok yerinde ve avrupada yapıldı ..
Isviçrede 8 Mart Emekçi Kadınlar günü 08.03.2023 tarihinde Winterthurn ,Basel, Luzern ve Bern şehrinde yapıldı. 8 Martda yapılan eylemler bir çok bölgede olaysız geçerken winterthurnda polis eylemi dağitmak için Biber gazi kulandı, kadınlar alanı terk etmeden eyleme devam ederek çoşkulu bir şekilde sonlandırdılar .


Avrupa Demokratik Kadın Hareketininde içinde bulunduğu bir çok göçmen kadın kurumlarının ve yerli kadin kurumlarınında ortak örgütlediği merkezi 8 mart emekçi kadınlar günü eylemi 11.03.2023 tarihinde
Isviçrenin zurich kentinde düzenlendi.
Yürüyüş saati 13,30’da Münsterhof olarak belirtilirken, polis eylem saatinden daha erken saatlerde bir çok alanda belli noktalara konumlanarak kitlenin toplanma alanında birçok geçiş noktalarını kapattı.Geniş bir polis yoğunluğuna rağmen yüzlerce kadın eylem için belirlenen noktada toplandı.Toplanma alanında sıloganlar ve halaylar çekilerek yürüyüşe geçildi.

Yürüyüşün güzargäh noktalarına polisin barikat kurarak Engel olmasına rağmen kadınlar farklı noktalar kulanarak çoşkulu bir şekilde devam etti.Eylem sırasında yol boyunca belli noktalarda mesajlar okundu ve kitle hep bir ağızdan jin jiyan azadi ve benzeri birçok sıloganlarla devam etti.Uzun bir yürüyüşden sonra eylemin son noktası Helvetia platzda toplandı.Toplanan kadınlar halaylar ve sıloganlarla eylemi sonlandırdı.

Share