Yalnız Değilsiniz!

6 Şubat günü Maraş merkez üssü olmak üzere 11 şehir de meydana gelen deprem büyük bir yıkıma neden oldu. Depremin ilk gününden itibaren Hamuburg Mig – Zentrum olarak, hızlı bir şekilde bütün kurumlara yardım ve dayanışma çağrısı yaparak dayanışma kampanyası düzenledik. Kentin bir çok bölgesin de esnaflara gidildi. Bilgilendirme standları ve dayanışma standları açıldı. Yaraların sarılması, hayatların yeniden kurulması için gençlerle bir grup oluşturuldu. Hamburg’u semt semt dolaşarak dayanışma kampanyasına katkı da bulundular.


Bizler, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi olarak dayanışmayı ellerimizle ördük.. Kurduğumuz iletişim grupları üzerinden depremzedeler için bir kampanya başlattık. Yaklaşık 70 kişilik bir kadın grubu oluşturarak, kadından kadına bir dayanışma köprüsü kurmaya çağırdık. Biz kadınlar olarak “yüzyılın felaketi” denilerek insanları çaresizliğe sürükleyen, ölüme terk eden anlayışa karşı, çaresiz bir şekilde evlerimiz de oturup, üzülüp ağlamaktansa hep birlikte neler yapabileceğimiz nasıl bir dayanışma kampanyası yürütebileceğimiz üzerine fikirlerimizi paylaştık.

Öfkeliydik ama çaresiz değildik.
Deprem bölgelerin de ihtiyaç çok büyük, acılar çok büyük,bu dayanışmanın devamlı ve düzenli olması gerekiyordu bu da ancak örgütlü dayanışmayla mümkün olabilir.Bu fikirle bir çok kadın arkadaşımız çok yönlü, zengin öneriler de bulundu. Arkadaşlarımız öz veri ile katkıda bulundular. kadın arkadaşlarımızla bir ay boyunca her hafta sonu aktif bir şekilde depremzedelerin bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamak için,Hamburg da her kesimden göçmen kadınlar bir araya gelerek,kentin değişik bölgelerin de yemek,gözleme,pasta,kahve,çay standları açtık.Hamburg’lu kadınlar kendi emeklerini ortaya koyarak, yaraları dayanışma için de birlikte sarmak için sorumluluklarını yerine getirmek için yoğun çalışmalarda yer aldılar. Düzenli bir şekil de haftalık toplantılar yaptık.Kadın dayanışması yaşatır kadınların yaşama tutunma çağrısıdır. Biz yaşamın adının dayanışma dan geçtiğini biliyoruz.Onun için “Dayanışma Yaşatır “ dedik ve deprem bölgeleriyle dayanışmayı örgütledik.

Deprem bölgesin de kadınların özellikle hijyen malzemeleri ve ped sorununun yaşandığı sürekli işleniyor. Her yıkım da kadınlar onlarla birlikte çocuklar hep daha fazla etkileniyor. Bunu bilerek, bu dayanışma biz kadınlar için daha farklı bir anlam taşıyor.
Deprem zedelerle bir nebze de olsa elele, yürek yüreğe dayanışma da olmak, yalnız olamadıklarını hissettirmek önemli.Bunu yapmaya da devam edeceğiz. Yolumuz uzun.. Dayanışma yaşatır!!..Umut Olur!!


Avrupa Demokratik Kadın Hareketi Hamburg

Share