Avrupa Kadın Konferansı Başarıyla Sonuçlandı


Bosna’nın başkenti olan Saraybosna’da yapılan, Avrupa kadın Konferansı başarıyla sonuçlandı.
10 ülkede yaşayan yerli ve göçmen kadınların katıldığı Dünya Kadın Konferansını örgütleyecek olan Avrupa kıta konferansı ,İki gün boyunca oldukça verimli tartışmalarla geçti. Savaş ve kadın, emperyalist savaşlar, çevre kirliliği, iklim krizi, kürtaj yasasına karşı tüm dünyada ki ayaklanmalar, hayat pahalılığı ve mülteciler sorunu başlıkları ile tartışmalar devam etti.

Ayrı coğrafyalar da aynı olmak Kadın. Tüm delege kadınların ülkelerinde ki sorunlarının benzer olması dikkat çekici noktaydı. Ortadoğu temsilcilerinin anlatımları ile Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinin kadınlarının anlattıkları benzer sorunlar, küresel kapitalist patriarkanın kadın politikalarını bir kez daha göstermiş oldu.
Delegelerin sunduğu rapora göre Avrupa’da kısmi demokrasiye rağmen, kadın eylemlerine, protestolara, kadın grevine devletin çok ciddi müdahale ettiğine dair örnekler verilerek dikkat çekildi. İsviçre de yapılan bir istatistiğe göre genç kadınların sola genç erkeklerin ise daha sağ politikalara kaydığını belirtti.
İspanya dan gelen delege; toplumun en çok çalışan kesimi esas olarak Otel işçiliği yapmaktadırlar. Hak gaspları oldukça fazla, bu hakların geri alınmasına karşı mücadeleyi de en fazla yürüten kesim yine kadınlar.
Almanya ve genel olarak Avrupa ülkelerin de ise artan yoksulluk ,mülteci sorunu ve ülkelerin mülteciler konusunda aldığı çok sert kararlar eleştirilirken yaşlı kesimde özellikle yalnız yaşayan yaşlı kadınların yoksullaştığını dikkat çekildi . Yine Avrupa ülkelerinde ki kadınların kısmen seks köleliğine zorlandığı ifade edildi. Kongreye katılan Belaruslu kadınlar , Belarus’ta politik tutsaklara özgürlük adlı bir imza kampanyası için devrimci, demokrat kadınlardan destek istediler.

Bosna Hersekli kadınlarsa 30 yıldır ülkelerinde ki savaş suçlularının yakalanıp yargılanmasını istiyorlar.
Yaşanan savaşın izlerini anlattılar. Ülkemiz de ki cumartesi annelerini anımsatan mücadeleleri devam ediyor. Yine Bosna savaşında yaşanan kadın tecavüzleri de işlendi ve konferans sonrası kadın dernekleri de ziyaret edildi.
Almanya ve Hollanda da yaşayan İranlı kadınlar hem yaşadıkları ülkenin hem de geldikleri ülkenin sorunlarını ve mücadelelerini anlattılar. “Bizim en büyük dileğimiz şu: 30 yılı üzeri sürgünde yaşıyoruz. Bir gün İran’da bu rejim devrilirse, biz de bir kadın konferansımızı İran’da yapmak istiyoruz” dediler.

Biz de yurt dışında yaşayan Türkiyeli, Kürdistanlı kadınlar olarak Türkiye’deki sorunlara da dikkat çekerek özellikle adının İstanbul sözleşmesi olma nedeniyle pek çok Avrupalı kadının da dikkatinden kaçan İstanbul sözleşmesinden çıkan ülkelere yaptırımlar konusunda tekrar yeni bir mücadele süreci başlatılmasını istedik.
Türkiye den gözlemci gelen Tunus delegeleri de seçim sonrası durumu ve kadın cinayetlerine vurgu yaptılar.
Konferans sonuç bildirgesi yakın bir zaman da kamuoyu ile paylaşılacak. Nepal de bir konferans örgütlenecek. Nepal konferansı için planlanan konu başlıkları, Kadın devrimi, sosyalist devrim, emperyalizmi nasıl yeneriz, sosyal ökoloji de dönüşüm.
Konferans Avrupa koordinatörleri seçilerek sone erdi. ADKH de koordinatörleri için de yer aldı.

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi

Share