Erk-egemen dünyada kadın olmak mücadelenin adıdır!

Gerici İran molla rejiminin Jina Amini’yi katletmesinin ardından bir yıl geçti ancak bu arada İran’da baskılar ve idamlar hız kesmedi. 

Jina Amini başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından katledildi. Bu hal yıllardır Kadınlar için devam ediyor. İnsanların yaşamlarına yapılan müdahaleler gerici yaptırımlarla islam rejimi toplumu kendi yasalarına göre yaşamaya zorluyor. 

Bu baskı ve zulüm koşullarında yaşamak istemeyen halk sokaklarda yaşam ve özgürlük şiarıyla günlerce süren gösterilerle seslerini haykırdılar. Asıldılar, tutuklandılar, işkence gördüler.

45 yıldır iktidarda olan molla rejimin uyguladığı baskı Afganistan’da Taliban’ın Türkiye’de AKP iktidarının kadınlara ve LGBTİ+’lara uyguladıkları baskıyla bazı özgünlükler olsa da aslında  aynı. Kadınlar ve halklar ayrı coğrafyalarda fakat aynı koşullarda yaşıyor. 

Dolayısıyla Gericiliğe karşı çıkmak, erk-egemen dünyada kadın olmak mücadelenin adı oluyor. 

Kapitalist tekellerin, sonsuz kâr hırsının doğayı ve tüm canlıları tehdit ettiği bu dönemde mücadele elzem bir yerde duruyor. Kadınlar olarak bu mücadelenin dolaysız özneleriyiz. Değiştireniz!

Jin, Jiyan, Azadi!

Erk-egemen dünyada kadın olmak mücadelenin adıdır!

AVRUPA DEMOKRATİK KADIN HAREKETİ

16 Eylül 2023

Share