NİJERYA’DA KIZLAR KAÇIRILMAYA DEVAM EDİYOR

 

Nijerya’da İslamcı militan Boko Haram’ın kaçırdığı kızların sayısı 200’ü aştı. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre özellikle okullarından alınıp kaçırılan kız çocukları köle pazarlarında satılmaya ve evlendirilmeye zorlanıyorlar. AilelerA grab made on May 5, 2014 from a video by Boko Haram leader Abubakar Shekau yaptıkları açıklamalarda devletin hiçbir şey yapmadığını ve çocuklarının bir an önce bulunmasını istediklerini söylüyorlar. Son olarak 8 ve 15 yaş arası 8 kız çocuğunu daha kaçıran Boko Haram yaptığı video konuşmasında; “Kızlara söylüyorum gidin ve evlenin. Biz batılıların eğitimine karşıyız ve ben batılıların eğitim sistemine hayır diyorum. Tekrar ediyorum ben kızları kaçırdım ve onları satacağım. Kızların satıldığı  bir pazar bile var.”

Birleşmiş Milletler yaptığı uyarıda ise kaçırılan kızların satılmasında rol alan herkesin uluslar arası yasalar gereğince tutuklanacağını belirtti. Yapılan açıklamada ” Uluslar arası yasalara göre kölelik ve seks köleliği yasaktır” denildi.

People hold signs at a protest in LagosBekleyiş içinde olan aileler ise 3 hafta önce kaçırılan kızlarının hayatlarından endişe ettiklerini ve bir an önce bulunmalarını istediler.

Haber kaynağı; The Guardian 6.05.2014

Share