KADINLAR DÜNYANIN EN YÜKSEK ZIRVESİNE TIRMANIYOR

KADINLAR DÜNYANIN EN YÜKSEK ZİRVESİNE TIRMANIYOR” SLOGANI İLE BAŞLAYAN 11.POLİTİK KADIN KONFERANSI SONUÇLANDI

11.Politik Kadın Konseyi Kobané için Enternasyonel Çağrıda Bulundu
Politik Kadın Konseyi 3-5 Ekim tarihinde Almanyanın Chemnitz kentinde Teknik Üniversite salonunda 11.konferansını düzenledi.

Alamanya’da daha yoğun faaliyetleri olan Courage’ın çağrısı ile ADKH ve CENİ Kürt Kadın Barış Bürosunun da koordinasyonunda yer aldığı konsey ‘’ Kadınlar Dünyanın En Yüksek Zirvesine Tırmanıyor’’ sloganı ile konferansa başlandı.Konferans 2015 Şubat’ta Atina’da yapılacak olan Avrupa Kıta konferansı ve esas olarak Mart 2016’da Nepal’de yapılacak olan 2.Dünya Kadın Konferansına hazırlık niteliğini taşıyordu.
Konferans açılış konuşmasının ardında Chemnitz Teknik Ünüversite bölüm Prof. yapmış olduğu konuşma ilgile dinlendi.Marks şehri olarak bilinen Chemnitz kentinin politik tarihine yapılan vurgudan sonra kadın öğrencilerin teknikteki başarısını ve bu alandaki mücadelesini anlatarak teşekkürlerini sundu.Duisburg Kadın platformu ve Ver-di sendikası çalışanı Nina Dusper, Bangladeş Tekstil işçileri Sendikasi adına Joly Taluker ‘İşçi Sınıfında Kadın Bilinci’ formunun ön tanıtım sunumunu yaptı.Bangladeşte Tekstil fabrikasındaki katliam ile gündeme gelen işçi kadınların emek sömürüsü konferasın ana forumlarından biri oldu.Kadın işçilerin çalışma koşullarını ve kadın mücadelesini görsel olarak sineviyon ile de sundu.
Prof.Dr. Cynite Ulker ‘Toprak Ana’başlığı ile sunumda bulundu.Kapitalistlerin ekolojiyi nasıl tahrip ettiğini anlatarak ‘dünyamızı kurtaralım’çağrısında bulundu.
Hamburg Die Linke (sol parti) üyesi ve kadın aktivist Zaman Masudi ve Afrika Dünya Kadınlar Koordinatörü Clariste Soh Mouble ‘Mülteci kadınların sorunu’ başlığını sunarak tartışmaya açtılar.Mülteci kadınların birebir yaşadıkları sorunlar ve mültecilere yapılan mumeleye vurgu yapıldı.
Rovava’dan yükselen direniş dünya kadınlarıyla buluşuyor
Rovava Halk Meclisi Eş Başkanı Sinem Muhammed Rojavadaki gelişmeleri, ve kadın özgürlük mücadelesini, İŞİD zulmüne karşı YPJ’nin ortadoğu’da yürüttüğü mücadeleyi anlatarak Almanya’nın ve genel anlamda emperyalist ülkelerin ortadoğuda oynadığı rolü anlatarak tüm kadınları Rovava halkını ve kantonunu desteklemeye ve Politik Kadın Konferansına katılan delegeleri Rojava’ya davet ederek Rojava halkıyla ve kadınlarıyla buluşma çağrısında bulundu.
ADKH’de Sinem Muhammed şahsında tüm kürt kadınlarını, Kobané ve Rovavadaki direnişi selamlayarak, ortadoğudaki gelişmelere kısa vurgu yaparak ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ diyerek kürt kadınlarının mücadalesine otak olmaya ve pratik eylemleri örgütleme çağrısında bulundu.
SOLWODI kadın sığınma evi adına Sr Lea Ackermann zorunlu seks işçiliği yapan bireylerin yaşadığı sorunları ve Almanya’da büyük bir sorun haline gelen beden satışına karşı mücadele ve çalışan bireylere yaklaşımı tartışmaya açarak ikinci gün yapılan forum tanıtımını sundu.Yapılan bu dört sunum ikinci gün konferansın ana tartışma konuları olarak forum şeklinde yapıldı.
İkinci gün sabah saatlerinde Marks anıtının bulunduğu alanda başlayan mitingin açılış konuşmasını koordinasyon komitesinde yer alan ADKH adına Fidan Yıldız yaptı. Yürüyüş enternasyonal kadın rengini sokaklara taşıdı. ADKH’nın Cinsel sömürüyü karşı sürdürdüğü kampanya pankartı yoğun ilgi gördü.Yine yürüyüş kortejinde İŞİD çetelerini teşhir eden, kürt halkına özgürlük ve kürdistandaki işgale vurgu yapan alamnaca sloganlara tüm kitle çoşkuyla katıldı.Yürüyüşün bitiş alanında kadının tarzını,rengini,kültürünü ve şarkılarının sunulduğu parti,örgüt ve kadın kurumlarının sundukları mesajlar ile etkinlik sona erdi.
Üniversite de öğleden sonra başlayan forumlar ve yine geniş bir stand alanında yirminin üzerinde dernek ve kurumun açmış olduğu standlarda ilgi ile karşılandı. Forumlardan sonra canlı tartışmalar stand önlerinde devam etti.ADKH’nın geçen dönem yürüttüğü kampanyanın konusu olan cinsel sömürü formundaki tartışmalar forumdan sonra ADKH stndında da devam etti. Forumların ardından Kobané saldırısını protesto eden meşaleli yürüyüş yapıldı.Üçüncü gün Politik kadın konseyinin oluşturması için yapılan seçim sonrası tüm salon elele tutaşarak coşkulu bir şekilde hep bir ağızdan söylenen mücadeleye çağrı şarkılarıyla sona erdi.

Share