DERSİM’DEN KOBANÊ’YE SELAM

Kadınlar Dersim’den Kobane’ye selam gönderdi

Kadnlar Kobane2

Aralarında Demokratik Kadın Hareketi (DKH)’nin de olduğu Dersimli kadınlar Kobane’ye destek için dün saat 16.30’da Yeraltı Çarşısı üzerinde bir araya gelerek bir yürüyüş gerçekleştirdi

DERSİM (24.10.2014)- ”Kobane 2. Kerbela Olmasın Kobane’ye İnsani Yardım Koridoru Açılsın”  yazılı pankartı açan kadınlar çarşı güzergahından Gola Çeto Parkı’na yürüdü. Sihenk Köprüsü üzerinde pankart asan kadınlar, sloganlarla Kobane’yle dayanışmayı yükseltti.

Gola Çeto Parkı’nda yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: ”Kobane’de bedenini emperyalist savaşlara siper eden kadınlara Dersim’den bin selam! Kerbela Olayı ve 38 Dersim Soykırımından da anımsadığımız gibi kadınlar üzerindeki baskı ve sömürü bitmemekle birlikte günümüzde Kobane’yle tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Ama biz kadınlar olarak bunun önünde duvar örerek geçit vermeyeceğiz.  Kadınlar dünyanın her yerinde sömürüye uğramış; savaşlar, katliamlarla baskı, zulüm ve tecavüze maruz bırakılmıştır. Kadınların uğradığı cinsel,ulusal ve sınıfsal sömürüye karşı durulmalı ve her alanda kadın mücadelesi yükseltilmelidir.”

Basın açıklamasının ardından Gola Çeto’daki ziyarete giden kadınlar, mumlarını Kobane’de bedenlerini feda eden başta kadınlar olmak üzere tüm direniş şehitlerine atfen yaktı. Ardından niyaz dağıtımı yapıldı.

Eylem sırasında kadınlar, ”Jin jiyani azadi” , “Biji berxwedane Kobane” , “Biji berxwedane YPJ” , “Yaşasın kadın dayanışması” , “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarını attı.

 

Kaynak:www.halkingunlugu.org

 

Share