Feminist Gece Yürüyüşü’ne binlerce kadın katıldı

Mart’ta 16. Feminist Gece Yürüyüşü’nde binlerce kadın İstiklal Caddesi’nde yürüdü. Fransız Kültür Merkezi önünden saat 19.30’da başlayan yürüyüş Tünel Meydanı’na kadar devam etti.

Binlerce kadının çoşkuyla katıldığı yürüyüşte ataerkil sistemin kadınlar üzerinde artan şiddetine karşı tepki gösterildi. Özellikle son zamanlarda yaşanan cinsel saldırı ve çocuk istismarlarına karşı slogan atan kadınlar trans tutsak Diren Coşkun ile de dayanışmayı büyütmeye çağırdılar.

Tünel Meydanı’nda sonlanan yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını İrem Gerkuş okudu. Kadınların mücadelesinin yüzyılı aşkın süredir devam ettiğini belirten Gerkuş, “Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var. Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, “hiza”ya getirmek için şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasından sonra sonlanan yürüyüşün ardından kadınlar halaylar çekip şarkılar söyledikten sonra alandan ayrıldılar.

Gazete Patika