Özgür Gelecek’ten Dilşat Canbaz ile röportaj


Özgür Gelecek HDP ile 24 Haziran’da ittifak yaptığını duyuran Sosyalist Meclisler Federasyonu tarafından HDP’nin 3. bölgeden adayı olarak gösterilen Dilşat Canbaz ile seçimler üzerine röportaj gerçekleştirdi. Röportaj şu şekilde:

İstanbul: Doğma büyüme Ankaralı olan Canbaz, aslen Erzurumlu. Siyasi hayatına Ankara’da başlayan Canbaz, Horasanlı Türk Alevi bir ailenin çocuğu. 22 yılı aşkın süredir siyaset içerisinde aktif yer alan Canbaz, kadın mücadelesinin kendisi için çok önemli bir yer tuttuğunu da ifade ediyor. 16 yaşında evlenen 17 yaşında çocuk sahibi olan Canbaz, üç kız çocuk annesi ayrıca. Siyasi mücadele arenasında ciddi bir yol kat ettiğini kaydeden Canbaz, kadının önce kendisini sonrada etrafındakilerin yaşamını değiştirdiğini de söyledi.

“HDP’den aday olmam taktik bir mesele”

Kaypakkaya hareketinin parlamentoya bakışının çok farklı bir yerde durduğunu belirten Canbaz, parlamentoyu yıllarca boykot etmiş bir siyasi hareketten geldiğini söyledi. Çok uzun yıllardır Kaypakkaya hareketinde faaliyet yürüten Canbaz, Demokratik Halklar Platformu (DHP), Demokratik Halklar Federasyonu (DHF) ve sonrasında Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)’nin 2015 yılında HDP ile ittifak politikasını benimsediklerini dile getirdi.

Daha önce ittifak politikası kapsamında Erdal Ataş’ın milletvekili adayları olduğunu kaydeden Canbaz, dün de bugün de, bundan sonra da parlamentoyu bir amaç değil, bir araç olarak gördüklerini kaydetti. Parlamentoyu hiçbir zaman kurtuluş olarak görmediklerini, sürecin ihtiyacı olarak ve sözlerini söyleyebilecekleri bir alan olarak gördüklerini dile getiren Canbaz, taktik bir mesele olarak değerlendirdiklerini ve bu kapsamda HDP’den aday olduğunu ifade etti.

“HDP bileşenlerine yönelik özel bir saldırı var”

OHAL’in en çok toplumsal muhalif kesimleri vurduğunu belirten Canbaz, AKP’nin bir rejim değişikliği ile birlikte aslında hedeflediği sistem değişikliğini 24 Haziran baskın seçimleriyle yapabileceğine dikkat çekti.

Muhalefetin sokakta olduğunu söyleyen Canbaz, iktidarın, muhalefetin 7 Haziran coşkusuna kapılmasına izin vermemeyi hedeflediğini söyledi. Seçim bürolarını, halk buluşmalarını tomalar ve zırhlı araçlarla yaptıklarını belirten Canbaz, sürekli taciz ve saldırı altında olduklarını söyledi. Bolu, Ankara, Malatya ve Urfa gibi pek çok kentte seçim bürolarına ve üyelerine yönelik saldırılar olduğunu hatırlatan Canbaz, milletvekili adaylarının da polisler tarafından yumruklandığını ve gözaltına alındıklarını da anımsattı. HDP’ye yönelik çok rahat saldırabildiklerine de dikkat çeken Canbaz, HDP bileşenlerine yönelik özel bir saldırı olduğunu vurguladı.

Mahallelerde seçim büroları açılırken farklı partilerin tabanlarıyla da karşılaştıklarını aktaran Canbaz, özellikle AKP ve MHP tabanından tepkiler geldiğini söyledi. AKP 16 yıllık iktidarı boyunca, halkı halka kırdırma politikasını çok iyi bir şekilde yaptığını belirten Canbaz, “Onlar da en az bizim kadar netler” diye belirtti. Diğer partilerle eşit seçim çalışması yürütemediklerine dikkat çeken Canbaz, hiçbir yerde eşit olmadıkları ve olamayacaklarını da söyledi. Canbaz “Bir kutuplaşma var genel anlamıyla, 16 yıllık iktidar sürecine baktığımızda çok net artık ayrışmaları görebiliyoruz. Eskiden daha ortada duran yada liberal bir kesim vardı, her şey artık çok daha keskin” dedi.

“İktidarın Demirtaş’a biçtiği rol büyük”

“Kesinlikle eşit şartlarda değiliz, Demirtaş 10 dakikalık telefon görüşmesiyle seçim propagandası yapmaya çalışıyor. Bugün Demirtaş’a dair devletin, iktidarın biçtiği rol büyük” diyen Canbaz, sözlerini “Demirtaş’ın sesi olarak, milletvekili adayları olarak onun sesini biz taşıyoruz” diyerek sürdürdü.

Sosyalistlerin içerisinde yer aldığı ittifak bileşenlerine bakıldığında, bu renkliliğin hedef alındığına dikkat çeken Canbaz, iktidar cephesinden özelde HDP’ye özel öfke olduğunu söyledi. CHP’nin fırsatını bulduğu ilk anda AKP iktidarı ile yan yana geldiğini kaydeden Canbaz, dokunulmazlıkların kaldırılması meselesinde Erdoğan’ın tek başına değil CHP’nin verdiği oylarla HDP’li vekillerin tutsak edildiğine dikkat çekti.

“AKP iktidarı, HDP’nin kilit noktası olmasından rahatsız”

HDP’nin bugün mecliste kilit bir noktada olduğu için AKP iktidarının bu kadar rahatsız olduğunu ifade eden Canbaz, 19 ilde sandıkların korucuların bulunduğu bölgeye taşınmasının sebebinin de bu olduğunu vurguladı. 1 Kasım’daki gibi silahların altında halkın oy kullanacağını dile getiren Canbaz, halkın, “Ne olursa olsun geri adım atmayacak, oyumuza sahip çıkacağız” dediklerini belirtti. 7 Haziran, 16 Nisan ve 1 Kasım seçimlerinde özellikle, Şırnak’ta bodrumlarda katledilen insanları, buzdolabında cesedi saklanan Cemile’yi, katledilmiş bedenleri hatırladıklarını ve buradan doğru öfkeli olduklarını söyledi ve ekledi; “Öfkemiz sandığa da yansıyacak, geri adım atmayacağız”

Seçim çalışmaları kapsamında gittikleri bölgelerde AKP tabanıyla karşılaştıklarında bir kutuplaşmanın görülebildiğine dikkat çeken Canbaz, ısrarla gerçekleri anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. CHP’nin tabanından ise “HDP’yi meclise taşıyacağız” ifadelerinin geldiğini anlatan Canbaz, bu sürecin CHP tabanında, “1 oy İnce’ye, 1 oy HDP’ye” şeklinde karşılık bulduğunu belirtti.

“Bizim açımızdan Haziran’ın 25’i önemli”

Canbaz “Referandumda üç büyük şehirde Ankara, İstanbul ve İzmir’de çöplerden oylar çıktı. Torbalar kaçırıldı, trafoya kediler girdi… Bu konuda oy kullanıldıktan sonra oyuna sahip çıkmak önemli. HDP olarak şöyle bir çağrımız var. Oy kullanma işlemleri bittikten sonra, YSK önünde toplanmak. Milletvekili adayları, yöneticileri ve bütün bileşenleri olarak orada olacağız” dedi.

24 Haziran’ın önemli olduğuna dikkat çeken Canbaz, “24 Haziran faşizmi geriletmek açısından düşündüğümüzde önemli, ama esas mücadele 24’ünden sonra başlıyor. Çünkü biz AKP iktidarının çok kolay gitmeyeceğini biliyoruz. Diktatörlük bu kadar kolay yıkılmaz. Erdoğan’ın bu kadar kolay bırakmayacak. 24’ü seçimler cephesinden önemli bir yerde, ama muhalefet ve demokrasi güçleri cephesinden 25’i önemli, bunun önemini her anlamıyla söyleyebiliriz. 24’ünde AKP gitse de, ardında bir yıkıntı enkaz ve ekonomik kriz bırakacak. Bu sistemin değişebilmesi için önemli bir sürecin hazırlanması lazım. Bu sürecin yükünü de en çok biz kadınlar taşıyacağız. O yüzden bizim açımızdan 25’i önemlidir” şeklinde konuştu.

“Parlamento çözüm değil, örgütlü ve birleşik mücadeleyle değiştireceğiz”

HDP’nin baraj altında kalmayacağına, böyle bir sorunu olmadığına, haksız, hukuksuz bir şekilde baraj altında bırakılabileceğine dikkat çeken Canbaz, böyle bir durum gerçekleşirse iktidarı, seçimi tekrar etmeye zorlayacaklarını ifade etti. Aynı zamanda asla sokaklardan vazgeçmeyeceklerini ve sokaklarda olmaya devam edeceklerine de vurgu yapan Canbaz, yeni Gezilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Parlamentonun çözüm olmadığını ifade den Canbaz, “Ancak örgütlü ve birleşik mücadeleyle bir şeyleri değiştireceğiz” dedi.

25’ini beklemeden şimdiden tüm demokrasi güçleri, kadınlar, gençler, işçiler olarak bütün her yerde ortak birleşik mücadeleyle bir şeyleri değişebileceğini kaydeden Canbaz, HDP ile ittifak politikalarını 24 Haziran’dan sonra da devam ettireceklerini belirtti ve “Yan yana gelmeye devam edeceğiz” dedi.

www.gazetepatika8.com