. tarafından

Viyana’da coşkulu 1 Mayıs

Mayıs 2, 2019 de ANASAYFA . tarafından

İşçi sınıfının birlik mūcadele ve dayanışma gūnū 1 mayıs Viyana’da kutlandı.
Kitlesel ve coşkulu geçen 1 Mayıs, opera önūnde kurumların konuşmalarıyla başladı. Bu yıl Sınıf Teorisi ve Partizan’ın oluşturduğu ortak kortejle 1 Mayıs alanında yerini aldı. Kitleselliği ile göz dolduran kortejde demokratik kitle örgūtlerimiz ADHF,ADKH,SYM,de yerini aldı.  Kitlenin toplandığı alanda konfedarasyonumuz ADHK’ın 1 Mayıs mesajı okundu yapılan konuşmalarda anti emperyalist anti faşist mūcadelenin birleşik kitlesel bir hatta yūrūmesinin önemine vurgu yapıldı. Yūrūyūş bitiminde 4 mayısta komūnist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecesine çağrı yapılarak bitirildi.

Share
. tarafından

Paris’te 1 Mayıs

Mayıs 2, 2019 de ANASAYFA . tarafından

1 Mayıs işçi ve emekçilerin dayanışma günü, alınan sıkı sıkı güvenlik önlemleriyle Montparnas set meydanında, çok gergin bir havada başladı. Herhangi bir bildiri okunmadı. Yapılan stant hazırlıklarına izin verilmedi. Bu gergin ortam ve jille jeun lerin uzun zamandır gerçekleştirdikleri yürüyüşler sloganlar, güne damgasını vurdu. Göçmen katılımın düşük olduğu etkinlikte, herşeye rağmen, kitle halaylarla sloganlar la protestolarla yürüyüşe geçti. Daha sonra polisin sert müdahalesi sonucunda, çatışmalar yaşandı. Ve yüzlerce gözaltı sonucunda bizlerde dağılmak durumunda kaldık.

Share
. tarafından

İsviçre’de 1 Mayıs

Mayıs 2, 2019 de ANASAYFA . tarafından

 

Dünya işçi Emekçiler Günü olan 1.Mayıs,İsviçre’nin 20 kantonunda düzenlenen 60 ayrı etkinlikle kutlandı. ADKH olarak filamalarımızla birleşenimiz İDHF pankartıyla aynı kortejde yürüdük. Ayrıca İsviçre’nin Fribourg kantonunda 1.Mayıs birlig , mücadele ve dayanışma bilinciyle ADKH içinde olduğu bir yürüyüş düzenlendi. Diyer şehir merkezlerinde olduğu gibi Fribourg ‘da İDHF pankartıyla aynı kortejde yürüdük. Zürih ‘ te sabah saatlerinde Helvetiaplatz’da bir araya gelen katılımcılar yürüyüş boyunca bir araya gelen işçiler,sendika üyeleri,sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri taleplerini yaptıkları yürüyüşler eşliğinde haykırdılar. Çalışma yaşamındaki maaş eşitsizliğine vurgu yapan pankartların taşındığı yürüyüşlerde maaş eşitsizliğinin giderilmesi için yeni düzenlemeler talep edildi ve 14 Haziran’ da İsviçre genelinde yapılacak olan kadın grevlerine destek mesajları verildi. Sechselautenplatz’da kurulan sahnede yapılan konuşmalarda ön plana çıkan konuşmalar,klima, sosyal adalet, eşit işe eşit ücret vurguları ile 14 . Haziran ‘da İsviçre genelinde yapılacak olan kadın grevleri oldu. Zürih ‘te 16 bin kişi yürüdü isviçre ‘ de 1.Mayıs kutlamalarının en dikkat çekeni Zürich ‘ te gerçekleşti.

Share