Feminist sanat tarihçisi Linda Nochlin 86 yaşında hayatını kaybetti.

Ekim 31, 2017 de ANASAYFA Berna tarafından

“Feminist sanat tarihi, feminizmin kendisi gibi, karşılıklı alışveriş, konuşma ve dinlemenin bir ürünüdür.”

Linda Nochin

Nochlin, 1971’de yayınladığı “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?” başlıklı makalesiyle, yüzyıllar boyunca kadınların sanat alanında başarı kazanmasının toplumsal ve kurumsal olarak nasıl engellendiğini irdelemişti. Makale feminist sanat tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştu.

Nochin, Maura Reilly’ye verdiği bir röportajda şöyle demişti: “Feminist sanat tarihi diye bir şey yoktu: tarihi söylemin tüm formlarında olduğu gibi, bunun da oluşturulması gerekti. Yeni materyaller bulundu, teorik bir temel inşa edildi, bir metodoloji geliştirildi.”

Nochlin hakkında

Linda Weinberg 30 Ocak 1931’de ABD’de Brooklyn’de doğdu. Vassar College’da felsefe bölümünden mezun oldu, Yunan tarihi ve sanat tarihi konusunda ise yan dal yaptı. Columbia Üniversitesi’nde İngilizce yüksek lisansı yaptı. Ardından New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde sanat tarihi doktorası yaptı.

Feminist sanat tarihi çalışmalarının yanısıra Realizm ve Gustav Courbet çalışmalarına, empresyonizm ve post-empresyonizm çalışmalarına da katkıda bulundu.

1953’te sanat tarihi profesörü Philip H. Nochlin ile evlendi ve bir kız çocukları oldu. Philip H. Nochlin 1960’da hayatını kaybetti. Linda Nochin, 1972’de mimarlık tarihi üzerine çalışan Richard Pommer evlendi. Pommer da 1992’de hayatını kaybetti.

 

.

Nochlin sanatçılar tarafından da sevilen ve takdir gören bir sanat tarihçisiydi. Philip Pearlstein, Alice Neel, Deborah Kass ve Kathleen Gilje gibi birçok sanatçı, Nochlin’in portrelerini çizdiler.

Nochlin Realism (1971), Women, Art, and Power, and Other Essays(1988), The Politics of Vision (1991), The Body in Pieces: The Fragment as a Metaphor of Modernity (2001), ve Bathers, Bodies, Beauty (2006) adlı kitapları yazdı.

“1550’den 1950’ye Kadın Sanatçılar”, “Küresel Feminismler: Güncel Sanatta Yeni Yönler” gibi sergilere de imza attı.

Nochlin, 29 Ekim 2017’de hayatını kaybetti.

Kaynak: Bianet